Zázrivská inverzia 2017

Trojdňová akcia pre všetkých, ktorí milujú prírodu, dobré filmy, lezecké, bežecké a  iné outdoorové aktivity, skvelú hudbu, jedlo, pivko a priateľskú atmosféru.
 

Zázrivská Inverzia je ďalším z mnohých nápadov Zázrivského aktívneho spolku. Je to malý festival, ktorého hlavným cieľom je v návštevníkoch navodiť dobrú náladu, vzbudiť pocit spolupatričnosti ku komunite dobrých ľudí a v neposlednom rade zabaviť všetkých, ktorí majú radi outdoorové aktivity, prírodu a šport. Takúto akciu by sme však nezvládli sami, a preto na nej spolupracujeme aj s Obec ZázriváEkotopfilmKoliba u JogošíkaZáchranná stanica pre zranené živočíchy Zázrivá a pospolitým zázrivským ľudom. V budúcnosti, samozrejme, dúfame, že sa rozrastieme o ďalších a ďalších spolupracovníkov, aby sme pre návštevníkov vytvorili naozaj kvalitný a príjemný festival, ktorý sa navždy zapíše do ich pamäti a sŕdc. 

Festival sa koná 6.-8. mája v Zázrivej, v areáli zázrivského amfiteátru pri ihrisku v samom centre dediny. Keďže však nikdy nemáme dosť, naše akcie zaberajú aj priľahlé priestory či už vedľa kostola, na ihrisku a samozrejme aj na našej Stienke. Plánujeme naozaj pestrý program pre všetky vekové kategórie a snažíme sa zabezpečiť, aby si každý našiel to svoje. Medzi hlavné športové aktivity Zázrivejskej Inverzie teda patria bežecké preteky Jogošíkova 15-tka (sedem a pätnásť kilometrov), lezecká súťaž na našej Stienke, súťaž v chodení na slack-line a joga v podaní Koliby u Jogošíka. Tento zoznam sa však do budúcna určite rozrastie o ďalšie súťaže, pretože rozmýšľame napríklad nad vodným futbalom.

Čo sa týka programu, venovanému prírode a vzdelávaniu, tak na prvom ročníku bol hlavnou hviezdou jednoznačne Peter Becko Ondrejovič, ktorého prednášky boli okrem edukačného charakteru aj veľmi vtipné a často až šokujúce. Nemožno nespomenúť ani Ekotopfilm a ich úžasné premietanie dokumentárnych a prírodopisných filmov svetovej kvality. Dôležitou súčasťou boli aj prednášky dobrovoľníkov, ktorí sa chceli podeliť o svoje zážitky z ciest po svete, a tak sa návštevníci mohli čo to nové dozvedieť napríklad o Rumunsku, Nórsku či USA. Veľmi príjemným zážitkom pre návštevníkov bolo predstavenie neziskovej organizácie Zmysel života, ktorá predstavila canisteriu v praxi, čiže veľa krásnych psíkov na jedno mieste a veľa zábavy s nimi. Nechýbala ani streľba z luku, pričom nás svojou návštevou poctila aj Bibiana Ondrejková, ktorá spoločne so starostom Zázrivej Matúšom Mníchom a organizátorom Metodom Macekom festival zahájila. 

Okrem toho celý festival sprevádzali nádherné a vzrušujúce melódie bubnov, varil sa pravý vegánsky guláš, ochutnávala sa kvalitná káva a čaj, predávali sa grilované syry, a teda sa veľa jedlo a pilo tak, že sa každý uspokojil do sýtosti. Nechýbal stôl hojnosti, odkiaľ si každý mohol zobrať jedla, koľko sa mu ráčilo. Ľudia mohli stanovať alebo sa ubytovať napríklad v Kolibe u Jogošíkov a celé tri dni prežiť v naozaj špeciálnom svete, kde nikto nič nemusel a kde sme sa všetci mali radi. Čiže ani netreba hovoriť (a predsa vám to povieme), že sme sa v každom smere snažili vytvoriť príjemné prostredie pre všetkých, ktorí mali chuť vyskúšať niečo z vyššie spomenutých vecí a dúfame, že sa nám to podarilo. A taktiež veríme, že sa nám to podarí aj o rok s novými nápadmi, novou chuťou a entuziazmom a hlavne s novou ešte lepšou Zázrivskou Inverziou. 

invezia