ZAS sme upratovali Zázrivú

Zázrivský aktívny spolok, v spolupráci s Obcou Zázrivá a ďalšími dobrovoľníkmi spoločne upratovali Zázrivú. Podobných upratovaní bolo už mnoho, no toto možno považovať za jedno z najväčších. Zúčastnilo sa na ňom dvadsať dobrovoľníkov a vyzbierala sa skoro tona odpadu.

Dobrovoľníci sa stretli 7. apríla o deviatej ráno pri zázrivskej lezeckej stene. Z dvadsaťčlennej čaty vytvorili tri skupiny. Jedna skupina upratovala pri ceste do Bielej, druhá od Rovnej Hory po križovatku a tretia v Kozínskej. "Vyzbierali sme okolo 70 vriec odpadu," povedal jeden z hlavných organizátorov upratovania a člen ZASky Dávid Mahút.

To môže byť aj tona smetí, keďže podľa Karola Karcola z Obecného Úradu Zázrivá sa do jedného vreca môže zmestiť aj 15 kilogramov odpadu.

"Na podnet viacerých ľudí sme sa rozhodli, že Zázrivú od odpadkov vyčistíme. Zbierali sme ich do vriec, ktoré sme potom odviezli na zberný dvor, kde odpad roztriedia, aby mohol byť následne recyklovaný," vysvetlila Monika Otrubová, ktorá dodala, že že mnohým ľuďom vzhľad Zázrivej nie je ľahostajný.

"Najčastejšie sme zbierali odpadky ako cigarety, plastové fľaše a fľaše od alkoholu. Okrem toho prevládali aj plechovky a obaly z cukríkov," povedala Monika Otrubová. 

Potvrdzuje to aj Dávid Mahút, podľa ktorého našli veľké množstvo umelých výrobkov. "Našli sa aj nejaké bandasky a hlúposti, ale hlavne kadejaké plasty, peňaženky, dokonca reproduktory," vysvetlil. To len dokazuje to, čo dnes často počúvame, a síce, že plastov je príliš veľa a nevieme si s nimi poradiť ani my ani príroda.

Akciu zorganizoval Zázrivský aktívn spolok cez akciu na Facebooku. Hlavným zámerom upratovania bolo vyčistiť to, čo odokryla jar po tom, ako sa roztopil sneh.

29683358 1747076052023546 7332671879361186256 n

IMG 2606

IMG 2614

IMG 2769IMG 2737